Learn more about our products and choose the best electric wheelchair for you
Durable carbon steel electric wheelchair fitted with front and rear puncture-proof solid tires, no inflation needed. No installation required for direct use, wear-resistant and stable for daily commuting and outdoor activities.
▶ Easy to fold, no installation required, and convenient for storage.
▶ Rear anti-rollover wheels, hill-hold assist system.
▶ Batteries of various capacities meet diverse needs.
▶ Carbon steel frame with a flip-up armrest for easier access from top to bottom.
▶ Basic controller—stops immediately when you release your grip.
▶ Exquisitely designed, a stylish tech product.
| Load-bearing | ≤100kg |
| Front wheel | 200mm Non-Inflatable Nylon Front Wheel |
| Rear wheel | 290mm inflatable-free nylon rear wheel |
| Parking brake | 0°-9° |
| Miles per hour | ≤6 kilometers |
| Motor | 250 watts × 2 |
| Battery | 12A lead-acid |
| Vehicle overall dimensions | 970 mm long × 630 mm wide × 900 mm high |
| Seat width | 450mm |
| Vehicle mass | 29.4 kg (including battery) |
| Package dimensions | 740*380*760mm |
| Quality with packaging | 31.6kg |