Learn more about our products and choose the best electric wheelchair for you
Premium electric wheelchair with solid carbon steel frame for all harsh road conditions. Built-in electromagnetic brake ensures stable stopping and anti-rollback performance, greatly improving riding safety when going downhill.
▶ Carbon steel frame, suitable for various challenging terrains.
▶ Upgrade to a voice-controlled smart controller that supports multiple languages, offers wireless remote control, connects via Bluetooth, can be controlled by your smartphone, features a USB port with a built-in night light, and can even charge your phone.
▶ Electromagnetic brakes ensure safety and prevent the vehicle from rolling backward. High-power motor delivers even stronger performance.
▶ Rear anti-rollover wheels, hill-hold assist system.
▶ Detachable battery for easier charging; multiple battery capacities to meet various needs.
▶ Exquisitely designed, stylish tech product
| Load-bearing | 100kg |
| Front wheel | 260mm airless aluminum alloy front wheel |
| Rear wheel | 410mm inflatable aluminum alloy rear wheel |
| Parking brake | 0°-9° |
| Miles per hour | ≤6 kilometers |
| Motor | 250 watts × 2 |
| Battery | 12A lead-acid |
| Vehicle overall dimensions | 1140*640*970–1310 mm |
| Seat width | 450mm |
| Vehicle mass | 45.2 kg (including battery) |
| Package dimensions | 850*410*785mm |
| Quality with packaging | 51kg |